wtorek, 24 listopada 2015

Znaleziono 1111-karatowy diament - największy od 110 lat!

Największy znaleziony diament od 110 lat ma 1111 karatów, a jego wartość szacowana jest na ponad 25 mln funtów. W historii zanotowano tylko jeden większy kamień. Ten odnaleziony w 1905 roku po oszlifowaniu stał się "Pierwszą Gwiazdą Afryki". Firma będąca właścicielem odkrytego właśnie diamentu podkreśliła, że wraz z nim znaleziono również dwa inne okazy całkiem sporych rozmiarów. Nie wiadomo jeszcze komu i kiedy zostaną sprzedane. Akcje spółki Lucara, właściciela kopalni w której znaleziono rekordowy diament, wzrosły na giełdzie aż o 32 procent w ciągu jednego dnia.
Największy od ponad 110 lat diament wykopano właśnie w Botswanie. Kamień szlachetny o wymiarach 65 x 56 x 40 milimetrów, a więc zbliżonych do rozmiarów piłki tenisowej, waży, bagatela, 1111 karatów. Został wykopany przez firmę Lucara Diamond w kopalni Karowe, zlokalizowanej na północ od stolicy Botswany - Gaborone. Diament nazwany Karowe AK6 to drugi największy diament na świecie. Do tej pory minerał nie został jeszcze wyceniony, ale został już zaklasyfikowany jako kamień Typu-IIa. Takowe diamenty praktycznie nie zawierają w sobie azotu i występują w przyrodzie niezwykle rzadko.

poniedziałek, 9 lutego 2015

Coraz więcej złota w Niemczech

Od dwóch lat niemiecki bank sprowadza swoje złoto na wielką skalę. W przeciągu pierwszego roku Niemcom udało się sprowadzić 32 tony złota z Francji i zaledwie pięć ton z USA. W wieku XX generał de Gaulle sprowadzał je z Ameryki statkami. Teraz jednak Stany Zjednoczone nie mają fizycznie złota, mimo, że oficjalnie tylko niemieckiego złota powinny mieć 300 ton. W 2014 roku zrobione jednak postępy.Do skarbca we Frankfurcie nad Menem udało się sprowadzić 120 ton kruszcu:35 ton z Paryża i 85 ton z USA. Jednak wiele jeszcze zostało do sprowadzenia.